Home › Guide to Buying Fractionated Coconut Oil in Bulk › Hair & Beard Oil Formulations
Fractionated Coconut Oil for Hair & Beard Oil Formulations

Fractionated Coconut Oil for Hair & Beard Oil Formulations: Bulk Sourcing Guide

Hair and beard oil brands reach for fractionated coconut oil because it absorbs quickly and leaves strands feeling conditioned rather than coated. This page is part of our Guide to Buying Fractionated Coconut Oil in Bulk.

Formulate With Confidence

Sample the base before committing to a full production batch.

Why Fractionated Coconut Oil Suits Hair & Beard Oil Formulations

A hair or beard oil has to sit on the skin and hair fiber without leaving the greasy film that heavier oils can, and fractionated coconut oil's fast absorbing, non greasy profile is why so many formulators reach for it as a base. Our guide to coconut oil for hair covers how it behaves across different hair types.

Because the oil carries essentially no scent of its own, it also leaves room for a formulator's own fragrance blend, whether that is a cedar and sandalwood beard oil or a lighter citrus hair serum. Brands comparing carrier options for hair specific formulations often start with our roundup of picks for coconut oil in hair care.

Formulation Approach

Most hair and beard oil formulas blend this carrier at a high percentage with a small addition of heavier finishing oils and a fragrance or essential oil blend, then package it into dropper bottles for retail.

Buyer takeaway

A brand sourcing at wholesale scale should ask specifically for the fractionated grade rather than a generic coconut oil listing, since a whole coconut oil substituted into a beard oil formula will solidify in a cold bathroom and separate the finished product.

What Hair & Beard Oil Brands Should Look For in a Supplier

Sizing for Hair & Beard Oil Formulations

Early formulation work fits the one ounce or four ounce size, while an established hair or beard oil line typically reorders at the five pound or twenty five pound size to keep dropper bottles filled between production runs.

4 oz
$18.99
5 lbs
$68.99
$13.80 per lb
25 lbs
$243.99
$9.76 per lb
100 lbs
$667.99
$6.68 per lb

Order Production Volume

Move to twenty five pounds or more for an established hair or beard oil line.

These statements have not been evaluated by the FDA. Products are not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease.