Home › Guide to Buying Fractionated Coconut Oil in Bulk
Buying Fractionated Coconut Oil in Bulk

Buying Fractionated Coconut Oil in Bulk: Wholesale Sourcing Guide

Fractionated coconut oil is the workhorse carrier behind massage tables, roll-on bottles, and private label skincare lines, prized for staying liquid at any temperature and carrying almost no scent of its own. This guide walks through what separates a genuine fractionated grade from a cut or mislabeled one, who actually buys it by the drum, and how to size a first order against our published Certificate of Analysis.

Ready to Sample a Batch

Order a small bottle backed by the same Certificate of Analysis as our largest drums.

What Fractionated Coconut Oil Is, and How It Is Made and Graded

Fractionated coconut oil begins as pure Cocos nucifera oil that has had its longer chain triglycerides removed, leaving only the medium chain fraction behind. That single processing step is what keeps the oil liquid at any temperature, where whole coconut oil solidifies and turns cloudy the moment a room cools. Aromatherapists lean on that stability for exactly this reason, a point our guide to coconut oil as a carrier oil walks through in detail.

The same properties that make the oil useful for blending essential oils make it the default carrier on a massage table: it is fast absorbing, non greasy, and virtually odorless, so it never competes with the scent of whatever blend rides on top of it. Bodywork professionals who have made the switch describe the difference directly in one massage therapist's account of a full year using fractionated coconut oil, and our roundup of top picks for massage and aromatherapy carriers lays out what separates a serviceable grade from a premium one.

Sold asWhat it actually isHow to recognize it
Fractionated Coconut Oil (MCT carrier)The genuine article: whole coconut oil processed to remove the longer chain triglycerides, leaving a light, clear oil that never solidifies.Stays liquid and clear even refrigerated; label reads Cocos nucifera or MCT oil, not simply coconut oil.
Virgin or Refined Whole Coconut OilUnfractionated coconut oil, solid at room temperature and carrying a mild to pronounced coconut aroma.Turns opaque white and firm below roughly the temperature of a cool room; melts back to clear only once warmed.
Caprylic/Capric TriglycerideThe same chemistry under its INCI cosmetic name rather than a coconut oil label, often sold into formulation houses.Ingredient decks list Caprylic/Capric Triglyceride instead of Cocos nucifera; functionally similar but sourced and labeled for formulators, not retail.
Cut or Diluted Carrier BlendsFractionated coconut oil stretched with a cheaper neutral oil such as mineral oil or a lower grade vegetable oil.Batch has no published Certificate of Analysis, a supplier who cannot describe the extraction method, or pricing well under the market for a true fractionated grade.
Buyer takeaway

The sourcing trap at this end of the market is rarely counterfeit coconut oil outright. It is a supplier who ships a cut or unverified batch labeled generically as coconut oil and lets the buyer assume fractionation that never happened. Always ask for the extraction method in writing and match it against a batch specific Certificate of Analysis before a large order goes out.

Who Sources Fractionated Coconut Oil Wholesale

Wholesale demand for this oil clusters around a few repeat buyer types: independent massage and spa studios refilling pump bottles every month, roll-on and blend brands building a private label line around a neutral base, and hair or beard oil makers who need a carrier that will not leave a coconut note behind. Formulators comparing large format options often start with our overview of bulk coconut oil formats for serious buyers before committing to a drum size.

The buyers who get burned are almost always the ones who skip verification and order on price alone. Our rundown of red flags to check before buying coconut oil covers the same sourcing traps that show up at wholesale scale: unclear extraction method, no batch documentation, and pricing that is too low to reflect real fractionation.

What to Look For When Buying in Bulk

Before placing a wholesale order, a formulator should be able to confirm the following about any batch.

Buyer takeaway

Documentation is the cheapest insurance in this category. A Certificate of Analysis costs nothing to request and everything to skip: it is the difference between knowing what is in a drum and finding out the hard way once it is already blended into finished product.

Order Sizing: How Fractionated Coconut Oil Sourcing Scales

Order size should track where a buyer sits in their own production cycle, not the other way around. A brand still testing a formulation has no business ordering a drum before the recipe is locked.

0.5 oz
$8.99
16 oz
$28.99
5 lbs
$68.99
$13.80 per lb
25 lbs
$243.99
$9.76 per lb
100 lbs
$667.99
$6.68 per lb
400 lbs
$2,228.99
$5.57 per lb

Sizing scales cleanly from a bench sample to a full production run, and every size below ships from the same batches backed by the same Certificate of Analysis.

How bulk ordering works here

Sample

Order a half ounce or one ounce bottle to test the oil in a small batch formulation and confirm scent neutrality and absorption against your existing base.

Pilot Run

Move to the two ounce or four ounce size once the formulation is set, enough to run a limited production batch or a small craft fair inventory.

Production Order

Step up to the eight ounce, sixteen ounce, or five pound size for an ongoing retail line, matching order frequency to shelf turnover.

Bulk Contract

Formulators and private label brands move to the twenty five pound, hundred pound, or four hundred pound size, priced and scheduled through our bulk ordering page.

Sourcing Guides by Application

The sections below break out the specific buyer categories that make up wholesale demand for this oil, each with its own formulation notes and supplier checklist.

Massage & Bodywork Oils

The default carrier for massage tables and bodywork studios, chosen for staying liquid, absorbing fast, and carrying no coconut scent to compete with an essential oil blend.

Read the sourcing guide →

Roll-On & Aromatherapy Blends

A neutral, odorless base for roll-on bottles and essential oil blends, chosen so the top note of a formula stays intact from bottle to skin.

Read the sourcing guide →

Hair & Beard Oil Formulations

A lightweight, fast absorbing base for hair and beard oil brands that need a carrier without a heavy coconut scent or residue.

Read the sourcing guide →

Skincare & DIY Beauty Products

A lightweight base for lotions, balms, and DIY beauty recipes that need a carrier that sinks in fast without a greasy finish.

Read the sourcing guide →

Pet Grooming & Care Products

A gentle, fast absorbing base for pet grooming brands formulating coat conditioners, paw balms, and grooming oils.

Read the sourcing guide →

Sports & Friction Balms

A fast absorbing, non-greasy base for friction balms and pre and post workout oils built for runners and athletes.

Read the sourcing guide →

Private Label Bulk Formulators

The base carrier private label brands build entire product lines around, sourced by the drum with documentation to match.

Read the sourcing guide →

Scale Up With a Bulk Order

Move from sample to production through our bulk pricing page or reach out directly with formulation questions.

These statements have not been evaluated by the FDA. Products are not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease.