Home › Guide to Buying Fractionated Coconut Oil in Bulk › Sports & Friction Balms
Fractionated Coconut Oil for Sports & Friction Balms

Fractionated Coconut Oil for Sports & Friction Balms: Bulk Sourcing Guide

Sports and friction balm brands use fractionated coconut oil as a base because it absorbs fast, leaves no greasy film, and layers cleanly under athletic wear. This page is part of our Guide to Buying Fractionated Coconut Oil in Bulk.

Test Your Formula

Sample the base before scaling into a full production batch.

Why Fractionated Coconut Oil Suits Sports & Friction Balms

Friction balms and pre and post workout oils both depend on a base that sinks in quickly rather than sitting slick on the skin, and fractionated coconut oil's fast absorbing, non greasy profile is a natural fit. Our list of coconut oil uses around a workout routine covers how athletes apply it before and after training.

Runners and endurance athletes in particular favor a light carrier that will not add heat or heaviness during long sessions, a use case explored in our guide to friction balm formulation for runners and athletes.

Formulation Approach

Balm brands typically blend this oil with a small amount of wax to build body into a solid stick or tin format, while liquid pre and post workout oils use it closer to full strength with a light fragrance added.

Buyer takeaway

A sports product brand should verify absorption speed specifically, since even a small amount of an unfractionated or cut oil in the base will leave a residue that athletes notice immediately during activity.

What Sports Product Brands Should Look For in a Supplier

Sizing for Sports & Friction Balms

Formula testing works well at the two ounce or eight ounce size, while an established sports or friction balm brand typically settles into the twenty five pound or hundred pound size for ongoing production.

8 oz
$22.99
25 lbs
$243.99
$9.76 per lb
100 lbs
$667.99
$6.68 per lb
400 lbs
$2,228.99
$5.57 per lb

Order Bulk for Production

Move to twenty five pounds or more for a growing sports product line.

These statements have not been evaluated by the FDA. Products are not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease.